W miesiącach od października 2022 r. do lutego 2023 r. przeprowadzono 50 godzin zajęć rowerowych przez dwóch nauczycieli wychowania fizycznego. Były to zajęcia teoretyczne i praktyczne z wykorzystaniem zakupionych pomocy dydaktycznych w ramach zaplanowanych działań projektowych ,,Włączamy się do ruchu”.

Realizacja projektu stała się ważnym działaniem w ZSS im. UNICEF w Rzeszowie. 

Zakup rowerów przyczynił się do uatrakcyjnienia zajęć wychowania fizycznego, a także sportowych zajęć pozalekcyjnych. Trójkołowe rowery ułatwiają jazdę osobom z zaburzeniami koordynacji ruchowej. Są również doskonałym rozwiązaniem dla uczniów z trudnościami  w sferze równowagi i otyłością.

Nasi podopieczni podczas realizacji projektu poznali obowiązujące  przepisy dotyczące ruchu drogowego w sposób praktyczny jeżdżąc po rozłożonych matach miasteczka ruchu drogowego. Nauczyli się również pokonywać tor przeszkód, niezbędny podczas egzaminu na kartę rowerową. Te zajęcia i nabyte umiejętności przysporzyły im wiele satysfakcji. Jazda hulajnogą elektryczną cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Uczniowie ćwiczyli na niej równowagę i koordynację. Często wykorzystywana była jako nagroda.

Projekt ,,Włączamy się do ruchu” wzbudził kreatywność w działaniu nie tylko przez kadrę pedagogiczną ale również u uczniów. Uczniowie uzyskując umiejętności jazdy rowerem mają poczucie sukcesu, co jest istotne w ich codziennym funkcjonowaniu.

Końcowym efektem działań było zdobycie karty rowerowej przez niektórych uczniów. Nauczyciele przygotowując się do realizacji zadań projektowych, pozyskali uprawnienia do przeprowadzenia egzaminu na kartę rowerową na terenie naszej szkoły w warunkach przyjaznych dla uczniów z niepełnosprawnościami.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z projektu pod danym linkiem: Projekt "Włączamy się do ruchu".