Witamy na stronie internetowej naszej szkoły

Odwiedza nas 24 gości oraz 0 użytkowników.

Wycieczka do Sandomierza
 
11 czerwca uczniowie dwóch klas przysposabiających do pracy, 3EZ i 1hs, wybrali się do miasta, w którym jest największa wykrywalność przestępstw w Polsce, czyli do Sandomierza. Jest to jednocześnie jedno z najstarszych miast w Polsce i do tego pełne uroku. Tylko dla osób poruszających się na wózkach ma zdecydowanie za dużo wybrukowanych ulic. Natomiast dostojną Wisłę już wszyscy bez problemu mogą podziwiać z zamkowego dziedzińca. I koniecznie należy kupić  sandomierskie krówki i krzemień pasiasty.
 
 
XXXII Harcerska Ogólnopolska Akcja Ekologiczna „Florek”
DH NS „Słoneczniki” po raz kolejny wzięła udział w Harcerskiej Ogólnopolskiej Akcji Ekologicznej „Florek”.  W ciągu roku szkolnego mieliśmy do wykonania 5 zadań.  Po zrealizowaniu każdego zadania wysyłaliśmy  do organizatorów  meldunek o jego wykonaniu. W maju nastąpiło podsumowanie Akcji. W tym roku zajęliśmy wysokie 2 miejsce w kategorii  drużyn nieprzetartego szlaku.
 
 
 
Zuchowa i harcerska gra terenowa „Śladami Generała Maczka”
19 czerwca, w upalne sobotnie przedpołudnie, przedstawiciele szkolnej Drużyny Harcerskiej Nieprzetartego Szlaku „Słoneczniki” razem z opiekunami druhną Anną i druhną Ewą wędrowali po Rzeszowie śladami Generała Maczka.  Gra rozpoczęła się na Rynku koło studni o godzinie 9.15 i tam otrzymaliśmy pierwsze zadanie do wykonania. Takich zadań było jeszcze 5. A każde z nich odbywało się w innym miejscu Rzeszowa. Przewędrowaliśmy z Rynku do Muzeum Historii Miasta Rzeszowa, później do siedziby Hufca przy ul. Chodkiewicza. Tam otrzymaliśmy list, który trzeba było dostarczyć do kamienicy przy ul. Unii Lubelskiej 2, gdzie przed II wojną światową mieszkał gen. Maczek z rodziną. A później już tylko trzeba było odnaleźć pamiątkową tablicę znajdującą się na Kościele Garnizonowym. Około godziny 12.30 dotarliśmy do parku przy ul. Dąbrowskiego gdzie zakończyliśmy naszą grę.
 
   
Ogólnopolska Akcja Ekologiczna „Florek” 5 zadanie - „Wyrównywanie szans”
 
W ostatnim zadaniu mieliśmy zastanowić się co zrobilibyśmy gdyby dano dam nieograniczone możliwości. Jak wyglądałby według nas świat idealny.

Zadanie to było dla nas dużym wyzwaniem. A oto rezultaty naszych działań.

1.     List Janka

Mam na imię Janek. Mam 22 lata. Poruszam się na wózku. Uczę się w klasie przysposabiającej do pracy.
1.    Zmieniłbym to, żeby osoby niepełnosprawne nie były chowane przed światem
2.    Zmieniłbym to, żeby nie było barier architektonicznych
3.    Zmieniłbym to, żeby osoby zdrowe nie wyśmiewały się z osób np.
z Zespołem Downa czy innych
4.    Zmieniłbym to, żeby osoby niepełnosprawne nie musiały walczyć o swoje prawa

     
2.    Obraz – „Marzenie”
 
 
 
Jasiek chciałby kiedyś chodzić. Chciałby też, żeby wynaleziono leki na każdą chorobę.
 
3.    Plakat – „Lepszy świat”
 
 

Ogólnopolskia Akcja Ekologiczna „Florek”.

I zadanie -  „Ślad węglowy”

Spróbujmy zatem wspólnie dowiedzieć się co to jest ślad węglowy.

W wolnej chwili zapraszamy harcerzy i rodziców do zapoznania się z opracowanymi przez nas wiadomościami.

1. Na początek zapraszamy do obejrzenie prezentacji zatytułowanej „Ślad węglowy” wykonanej przez naszego harcerskiego informatyka Jaśka Jamroza.

Prezentacja...

2. A teraz czas na kolejne informacje.

Każdy z nas ma swój udział w emisji  dwutlenku węgla  czyli zanieczyszczaniu środowiska

Siedząc w ciepłym pokoju, biorąc kąpiel, podróżując samochodem, pociągiem lub samolotem, robiąc zakupy – korzystamy z energii  i przyczyniamy się do emisji dwutlenku węgla.

3. Teraz za pomocą kalkulatora śladu węglowego będziemy mogli obliczyć jak  bardzo każdy z nas zanieczyszcza planetę  (sądzimy, że do tego zadania  przyda się pomoc rodziców)

https://www.bnpparibas.pl/ecokalkulator/  - kalkulator śladu węglowego

Kalkulator wyliczy, jaki jest Twój wpływ na środowisko.

Czy Twój poziom emisji jest bezpieczny dla Ziemi, czy też bardzo niszczysz naszą planetę.

Będziesz mógł też zobaczyć, które zmiany w stylu życia mogą dać największe efekty.

4.  https://www.youtube.com/watch?v=B1eSDuowuVA

Chcesz się dowiedzieć, jak ślad węglowy przyczynia się do ocieplenia klimatu na całym świecie? Obejrzyj film przygotowany przez Fundację Uniwersytet Dzieci we współpracy z Joanną Miszkowicz założycielką i Prezes Fundacji Aeris Futuro i zacznij działać w swojej okolicy.

5.  https://www.wwf-finprint.org/pl . I na koniec gra proponowana przez WWF

WWF – organizacja pozarządowa i ekologiczna o charakterze międzynarodowym powstała w 1961 roku. Misją WWF jest powstrzymanie degradacji środowiska naturalnego Ziemi i stworzenie przyszłości, w której ludzie będą żyli w harmonii z przyrodą. Główna siedziba znajduje się w Szwajcarii.

Ewa Trojnar, Anna Kurowska

 
Patron harcerzy polskich Wincenty Frelichowski
 
23 lutego 1945 r. w KL Dachau zmarł bł. ks. Stefan Frelichowski - harcerz i kapłan, patron harcerzy polskich. W czasie okupacji był więziony przez hitlerowców przez 5 lat. Podczas pobytów w areszcie     i obozie koncentracyjnym pomagał chorym, słabym i samotnym, modlił się z współwięźniami, podnosił ich na duchu, odprawiał msze. Wyjątkowość zmarłego kapłana uznali nawet hitlerowcy, pozwalając po raz pierwszy w obozie w Dachau na wspólne modlitwy przy trumnie, wyłożonej białym prześcieradłem, udekorowanej kwiatami.
 
 W 76 rocznicę jego śmierci w Rzeszowie w kościele św. J.S. Pelczara odbyła się msza w intencji ks. Frelichowskiego.
 
 
 
Rocznica urodzin generała Stanisława Maczka patrona Hufca ZHP Rzeszów
 
zdjęcie przedstawiające generała stanisława maczka
 
Przyszły generał urodził się 31 marca 1892 roku w Szczercu pod Lwowem. Zanim został żołnierzem, studiował filozofię i filologię polską na Uniwersytecie Lwowskim. Później ukończył studia w Wyższej Szkole Wojennej w Warszawie i został oficerem Sztabu Generalnego.

W 1938 roku oficer objął dowództwo 10 Brygady Kawalerii, pierwszej polskiej jednostki zmotoryzowanej.
W czasie 2 wojny światowej został dowódcą 1 Dywizji Pancernej. Wyzwalał europejskie miasta spod niemieckiej okupacji.  Był doskonałym dowódcą i strategiem. Był też bardzo lubiany przez swoich żołnierzy.
Po wojnie Maczek nie mógł wrócić do Polski. Osiadł w Szkocji i pracował jako barman w hotelu, ponieważ nie dostawał wojskowej emerytury. Komunistyczne władze pozbawiły generała obywatelstwa polskiego, zostało mu ono przywrócone dopiero    w 1971 roku. Generał Maczek zmarł 11 grudnia 1994 roku w Edynburgu w wieku 102 lat.
 
Ogólnopolska Akcja Ekologiczna „Florek”
 
II zadanie - „Ukłon dla Ziemi”
 
Wszyscy potrzebujemy do życia różnych rzeczy np. ubrań, jedzenia, książek, komputerów, telefonów, samochodów. Wiemy, że podczas wyprodukowania tych wszystkich rzeczy wytwarzają się zanieczyszczenia, które niszczą naszą przyrodę, powietrze, zmieniają klimat. Dlatego wszyscy ludzie powinni pomyśleć jak ograniczyć ilość kupowanych rzeczy.

Oto kilka sposobów:
 
1. Zanim coś kupisz zastanów się czy jest ci to naprawdę potrzebne. Rezygnuj z zakupu produktów, które są ci zbędne. Może to co masz można naprawić albo przerobić.
 
2. Jeśli nie korzystasz już ze swoich gier, książek, ubrań – zamiast je wyrzucić pomyśl, może jest ktoś inny, komu mogłyby się przydać. Jest wiele organizacji, domów opieki, sklepów charytatywnych, które chętnie przyjmą stare ubrania, meble i sprzęty. A może w pobliżu mieszka jakaś potrzebująca rodzina.
 
3. Nie marnuj jedzenia. Kupuj tyle ile ci potrzeba. Nie rób zbędnych zapasów jedzenia, które się zepsuje i trzeba je wyrzucić.
 
4. Kupuj produkty w zbiorczych dużych opakowaniach np. kilkulitrowy płyn do mycia naczyń zamiast kilku małych butelek. Tym sposobem będziesz miał do wyrzucenia jedno opakowanie a nie kilka.
 
5. Zamiast wody w plastikowych butelkach, zaopatrz się w dobry filtr i blaszany bidon.

6. Idąc na zakupy weź ze sobą własną torbę (najlepiej wykonaną z materiału) zamiast przynosić ze sklepu torebki plastikowe. W ten sposób wytwarzasz mniej śmieci!
 
7. Rozmawiaj ze swoimi rodzicami, przyjaciółmi o tym, co możecie wspólnie zrobić dla ochrony środowiska naturalnego. W ten sposób wpływasz na czyjąś świadomość, uczysz innych jak być przyjaznym dla środowiska!
 
A oto kilka filmów, które pokażą jak ograniczać nadmierne kupowanie:
 
 
 
<a href=http://zsunicef.pl/userfiles/image/zdj%C4%99cia/harcerze/Betlejemskie%20%C5%9Awiat%C5%82o%20Pokoju_pdf.jpg" width="620" height="877" class="shrinkToFit" />
 
Kampania BohaterOn
 

BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Jest realizowana od 2016 roku przez dwie wrocławskie organizacje: Fundację Rosa i Fundację Sensoria, których działaniom przyświeca hasło: Pamięć – Edukacja – Pomoc.

Dzięki kampanii możliwe jest wysyłanie pocztówki, listu bądź laurki do wybranego Powstańca Warszawskiego. Przez cztery edycje kampanii do uczestników walk o stolicę napisano ponad osiemset tysięcy kartek! Wszystkie dowody uznania dzięki Fundacji trafiają do Powstańców, w wielu przypadkach stając się początkiem pięknego dialogu pokoleń.

Login
 
 
 

Back to top