Wyjazd młodzieży z Rzeszowa do Bielefeldu w związku z udziałem w Olimpiadzie Sportowej Bethel Athletics 2018 i wymianą z Mamre-Patmos Schule

Wyjazd młodzieży z Rzeszowa do Bielefeldu w związku z udziałem w Olimpiadzie Sportowej Bethel Athletics 2018 i wymianą z Mamre-Patmos Schule uzyskał dofinansowanie od Organizacji Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (Deutsch-Polnisches Jugendwerk) w Poczdamie.

logo dpjw - pnwm

W dniach 19 – 25 czerwca 20 osobowa grupa uczniów Zespołu Szkół im UNICEF z Rzeszowa wraz z opiekunami przebywała w partnerskim mieście Rzeszowa w Bielefeld w Niemczech. Udała się tam na zaproszenie Urzędu Miasta Bielefeld by uczestniczyć w 22 Igrzyskach Sportowych Bethel Athletics. Bethel Athletics to zawody sportowe organizowane dla osób niepełnosprawnych z regionu Nadrenia Północna Westfalia. Nasi uczniowie po raz 6 – sty z rzędu uczestniczyli w tych zawodach. Zawody sportowe odbyły się dnia 24.06 w czwarty dzień naszego pobytu. Rywalizacja sportowa nie była jedyną atrakcją podczas pobytu w Bielefeld. Program pobytu wypełniony był wizytą w zaprzyjaźnionej szkole Mamre PATMOS SCHOOL, a także zwiedzaniem Bielefeld i jej najbliższej okolicy.

A wszystko zaczęło się od środy 20.06 kiedy po 14 godzinnej podróży autokarem dotarliśmy do celu naszej podróży. Po zakwaterowaniu w hotelu i obiedzie udaliśmy się do Bethel gdzie zorganizowano powitanie z kolacją i dyskoteką. Oficjalne powitanie odbyło się dzień później w czwartek w Mamre PATMOS SCHOOL. Grupa została przywitana przez dyrekcje, pracowników i młodzież Mamre PATMOS SCHOOL Po przywitaniu nastąpiło zwiedzanie szkoły a później młodzież podzielona na trzy grupy uczestniczyła w zajęciach kulinarnych gdzie wraz z uczniami Mamre PATMOS SCHOOL przygotowywała regionalne sałatki. Sałatki te były dodatkiem do potraw z grilla które przygotował pan Andrzej Chmielewski. Popołudnie zaś spędziliśmy nad Obersee. Obersee to sztuczne jezioro zaprojektowane jako miejsce wypoczynku dla mieszkańców Bielefeld. Można tu wypocząć spacerując, grając w mini golfa czy też grając w siatkówkę. Można też smacznie zjeść w starym gospodarstwie zaadoptowanym na punkt gastronomiczny.

Trzeciego dnia pobytu gospodarze przygotowali dla nas wycieczkę do pobliskiej miejscowości Detmold. To prawdopodobnie tutaj w 9 r.n.e. odbyła się wielka bitwa gdzie plemiona germańskie pod wodzą Arminiusza Germana rozprawiły się z wojskami rzymskimi dowodzonymi przez Warusa. Na wieść o klęsce rzymian panujący wówczas cesarz Oktawian August miał wypowiedzieć słowa „Warusie oddaj legiony”. Bitwa ta przeszła do historii jako bitwa w Lesie Teutoburskim. Ale największą współczesną atrakcją Detmold jest park ptaków drapieżnych Tu w rezerwacie codziennie można obejrzeć pokazy z udziałem wytresowanych orłów. I właśnie nasi uczniowie mieli możliwość obejrzenia takiego pokazu. Drugim punktem wycieczki był park krajobrazowy i słynące na cały region skałki. Wycieczka do Detmold była bardzo udana.

Popołudnie i wieczór to przygotowania do zawodów. Rozdanie strojów i przygotowanie sprzętu. I wreszcie nadszedł ten najbardziej oczekiwany dzień naszego pobytu sobota. Na ten dzień zaplanowano Igrzyska Sportowe „Bethel Athletics”. „Bethel Athletics” to święto sportowców niepełnosprawnych z kraju związkowego Nadrenii Północnej Westfalii. Na ten dzień czekali wszyscy. Uczniowie - sportowcy wreszcie mogli wykazać się umiejętnościami i sprawnościami , które doskonalili przez cały rok na lekcjach wf-u. Zmagania sportowe odbywały się w kilku konkurencjach: piłce nożnej, tenisie stołowym, lekkoatletyce, pływaniu, dżudo. Nasi uczniowie uczestniczyli w trzech pierwszych. Rezultat zmagań sportowych przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania. Drużyna chłopców wygrała turniej piłkarski pozostawiając w pokonanym polu wszystkie drużyny niemieckie. Zdobyliśmy także złote medale w lekkoatletyce i tenisie stołowym, Ciężka praca wykonana w szkole na zajęciach sportowych przyniosła owoce. Te sukcesy to zasługa nauczycieli wychowania fizycznego. Ostatnim akordem Bethel Atletics był pokaz akrobatyczny zaprezentowany przez grupę złożoną z policjantów.

Piąty i ostatni dzień naszego pobytu to zwiedzanie Bielefeld. Zanim zaczęliśmy zwiedzanie uczestniczyliśmy we mszy świętej odprawianej w języku polskim dla Polaków mieszkających w Bielefeld Zwiedzanie Bielefeld zaczęliśmy od Starego Rynku który jest sercem miasta, Rynek otoczony jest starymi kamieniczkami. Niedaleko niego znajduje się kościół pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny- najważniejszy zabytek sztuki i architektury w Bielefeld. Ostatnim etapem zwiedzania Bielefeld był zamek Sparrenburg. Zamek Sparrenburg to najstarszy symbol miasta. Wzniesiony na zboczu góry w Teutoburskim Lesie kontrolował gród Bielefeld. To był ostatni akord naszego pobytu w Bielefeld. Został tylko obiad, pakowanie i wyjazd do Rzeszowa. Do zobaczenia za rok.
 
Zdjęcia z wyjazdu można obejrzeć tutaj.

 

 


Login
http://reformaedukacji.men.gov.pl
http://www.koweziu.edu.pl/
https://zsunicef.pl/pl/deklaracja-dostepnosci
https://bip.erzeszow.pl/pl/242-zespol-szkol-im-unicef.html?srch=unicef#ak0
http://www.rzeszow.pl
ZESPÓŁ SZKÓŁ SPECJALNYCH im. UNICEF
ul. Ofiar Katynia 1, 35-209 Rzeszów
tel.: 17 748 31 70 fax: 17 748 31 78