Wizyta uczniów i nauczycieli z zaprzyjaźnionej szkoły Mamre-Patmos-Schulze, Bielefeld w Zespole Szkół im. UNICEF w Rzeszowie.
 Projekt finansowany  przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży 
 

 
Program pobytu przewidywał poznanie Rzeszowa, Bieszczad, oraz naszej Szkoły, uwzględniał  integrację środowisk. Uczniowie z Bielefeld pod opieką Pana Dyrektora Klausa Hermana Bunte aktywnie uczestniczyli w programie pod hasłem „Łączy nas przyjaźń”. Noclegi zaplanowano w gościnnym hotelu na Janiowych Wzgórzach.

Pierwszy dzień to powitanie, zabawy integracyjne, omówienie  pobytu.

Następnie wyjazd w Bieszczady, zwiedzanie skansenu w Sanoku, rejs statkiem po Jeziorze Solińskim, biesiada przy muzyce w miejscu zakwaterowania   w pensjonacie ”Szeptucha”     w Polańczyku. Ta wycieczka szczególnie podkreślana była przez gości przy podsumowaniu pobytu, jako wyjątkowo atrakcyjna pozwalająca poznać Podkarpacie.

Ważnym wydarzeniem było spotkanie w MDK w Rzeszowie pod hasłem ,,Wszystkie dzieci uśmiechają się w tym samym języku’’.

Goście z Bielefeld zaprezentowali swoje umiejętności wokalno-instrumentalne. Uczniowie ZS UNICEF przedstawili swoje dokonania artystyczne: taneczne, teatralne, muzyczno-wokalne. Wielkie brawa otrzymał zespół ,,IMPET’’ z MDK , który przedstawił profesjonalne wykonanie tańca współczesnego.

Dodatkowo w spotkaniu uczestniczyli nauczyciele z Zespołu Szkół Gospodarczych, SP Nr 10 z opiekunami. Atmosferę spotkania uświetniło życzliwe przyjęcie ze strony MDK. Jak zwykle dziękujemy Pani Elżbiecie Piecuch z Wydziału Promocji i Współpracy Międzynarodowej miasta Rzeszowa za życzliwą pomoc w realizacji projektu i  bieżących kontaktach z grupą niemiecką.

Następnie uczniowie zwiedzili Muzeum w Markowej, zapoznali się z historią Rodziny Ulmów. Po południu zwiedzili Rzeszów, podkreślając rozwój miasta i jego urodę.

Uzupełnieniem pobytu były atrakcje w postaci wizyty w klubie Kula,  konkurs kulinarny ,,Master Chef’’, w wykonaniu grup niemiecko-polskich. Poziom turnieju był wysoki – uczestnicy otrzymali dyplomy, zespoły pamiątkowe puchary.

Spotkanie Szkół w tym roku przebiegało pod hasłem : ,,Łączy nas przyjaźń’’. Uczniowie ZS UNICEF już dziś oczekują na wyjazd do Bielefeld, który  zaplanowany jest na lipiec.

Wymiana między zaprzyjaźnionymi szkołami jest ważnym wydarzeniem dla placówek. Pozwala młodzieży na przeżywanie wspólnych integracyjnych spotkań, daje szanse na wyjazd za granicę. Natomiast opiekunom daje możliwość wymiany  doświadczeń w pracy z dziećmi  i młodzieżą niepełnosprawną. 

 

 

 


Login
http://www.koweziu.edu.pl/
https://bip.erzeszow.pl/pl/242-zespol-szkol-im-unicef.html?srch=unicef#ak0
https://zsunicef.pl/pl/deklaracja-dostepnosci
http://www.rzeszow.pl
http://reformaedukacji.men.gov.pl
ZESPÓŁ SZKÓŁ SPECJALNYCH im. UNICEF
ul. Ofiar Katynia 1, 35-209 Rzeszów
tel.: 17 748 31 70 fax: 17 748 31 78