Witamy na stronie internetowej naszej szkoły

Odwiedza nas 37 gości oraz 0 użytkowników.

We wrześniu i październiku uczniowie 1gs i 2 eg  wyruszyli „Szlakiem historii” odwiedzając Skansen w Kolbuszowej oraz Muzeum Regionalne w Stalowej Woli. W ten sposób włączyli się w projekt Piękna nasza polska cała realizując zadanie nr 34.

szlakiem historii

Skansen w Kolbuszowej to urokliwe wsie z przełomu XIX i XX wieku. Prezentują kulturę Lasowiaków i Rzeszowiaków, zamieszkujących niegdyś teren północnej części obecnego województwa podkarpackiego.

Wędrując po skansenie, położonym z dala od miejskiego zgiełku, zobaczyliśmy świat, którego już nie ma, dużą  i małą architekturę drewnianą. Oglądaliśmy chałupy, budynki inwentarskie (stajnie, obory, chlewy, kurniki), stodoły, spichlerze, maneż, bróg, budynki przemysłów wiejskich, jak młyn wodny, wiatraki, kuźnie, olejarnia i garncarnia, wreszcie budynki użyteczności publicznej – szkoła, karczma i remiza strażacka, a także okazały kościół pw. św. Marka Ewangelisty. Poszczególne obiekty znajdują się w naturalnym pejzażu przydomowych ogródków, sadów i pasiek, pól uprawnych, łąk i pastwisk, stawów, otoczone nadrzeczną zielenią i lasem.

Dobrze było przyjechać i zwiedzić to piękne miejsce.

W Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli oglądaliśmy wystawę przyrodniczą poświęconą faunie pierwotnej, dzikiej Puszczy Sandomierskiej.

Puszcza Sandomierska to jeden z najpiękniejszych przyrodniczo kompleksów leśnych Polski – obszar specjalnej ochrony ptaków i siedlisk Natura 2000 „Puszcza Sandomierska”.

Dawno temu w czasach średniowiecza w Puszczy znajdował się dziewiczy las z bogatym i zróżnicowanym drzewostanem, a także matecznik licznych, obecnie rzadkich lub wymarłych zwierząt m.in. żubrów, niedźwiedzi, wilków, jeleni, głuszców i cietrzewi.

Te wszystkie zwierzęta, owady oraz ich przystosowanie do życia w różnych siedliskach można było zobaczyć na wystawie.

Potem były warsztaty na których ozdabialiśmy maski wybranych zwierząt.

Było Super!!!!!

Back to top