Witamy na stronie internetowej naszej szkoły

Odwiedza nas 19 gości oraz 0 użytkowników.

Zespół Szkół UNICEF  bierze udział w wyjątkowym projekcie „Szkoła pamięta”.

Zdecydowaliśmy, że tym razem przypomnimy wszystkim uczniom naszej Szkoły postać lokalnego bohatera Leopolda Lisa-Kuli, uczestnika walk o niepodległość Polski.

Leopold Kula urodził się 11 listopada 1896 r. w Kosinie koło Łańcuta. Wkrótce rodzina Kulów przeniosła się do Rzeszowa, aby zapewnić dzieciom łatwiejszy dostęp do edukacji. Nasz przyszły bohater uczęszczał do II Gimnazjum Rządowego w Rzeszowie. Jego szczególnym zainteresowaniem cieszyła się historia i geografia. Od najmłodszych lat należał do przeróżnych organizacji np. patriotycznej „Promień”, zasilił szeregi skautów i właśnie tam pojawił się jego przydomek, a następnie pseudonim „LIS”.

W 1912 r. wstąpił do rzeszowskiego oddziału Związku Strzeleckiego. W 1914 r. wybuchła I wojna światowa. Leopold Lis-Kula wziął w niej udział. Walczył pod Krzywopłotami, Łowczówkiem, na Lubelszczyźnie, Wołyniu oraz w jednej z najcięższych bitew I Brygady pod Kostiuchnówką.

Po kryzysie przysięgowym zdegradowany przez zaborcę, walczył na froncie włoskim, gdzie został ranny i nie wrócił już ze szpitala na front. Udał się do Krakowa i rozpoczął pracę w konspiracyjnej Polskiej Organizacji Wojskowej. W listopadzie 1918 r. Polska odzyskała niepodległość. Walki o polskie granice trwały jednak nadal. W takich bojach, pod Torczynem, w nocy z 6 na 7 marca 1919 r., Leopold został ciężko ranny i pomimo przeprowadzonej natychmiast operacji umarł. Uroczystości pogrzebowe odbyły się 13 marca w Warszawie na Placu Saskim, a 16 marca w Rzeszowie. Leopold został pochowany na cmentarzu na Pobitnie.

Jakiś czas później 18 września 1932 r. mieszkańcy Rzeszowa, na Placu Farnym, uhonorowali Lisa-Kulę pomnikiem. Na jego odsłonięcie przybyło wiele znanych i ważnych w całej Polsce osób. Nie przetrwał on jednak okupacji, został zniszczony przez Niemców w 1940 r. Uratowano tylko głowę posągu, która obecnie znajduje się w Muzeum Historii Miasta Rzeszowa. Nowy pomnik płk. Leopolda Lisa-Kuli, w tym samym miejscu, odsłonięto dopiero 22 listopada 1992 r.

W ramach akcji przygotowaliśmy w Szkole, we współpracy z Muzeum Okręgowym w Rzeszowie, wystawę poświęconą Pułkownikowi. Na zajęciach lekcyjnych powstawały kolaże pod hasłem „Leopold Lis-Kula bohaterem naszej niepodległości”. Odwiedziliśmy Muzeum Historii Miasta Rzeszowa, w którym zgromadzone są cenne eksponaty poświęcone Leopoldowi np.: jego szabla, wieńce z odsłonięcia pomnika w 1932 r, czy głowa z tego posągu. Byliśmy też pod pomnikiem „Lisa” na Placu Farnym. Świetlica szkolna przygotowała tablicę tematyczną poświęconą naszemu dzielnemu bohaterowi.

Mamy nadzieję, że postawa i bohaterstwo Leopolda pozostaną na długo w naszej pamięci, a on sam stanie się dla nas wzorem do naśladowania, szczególnie gdy przyjdzie nam walczyć z różnymi przeciwnościami losu.

Tutaj obejrzysz prezentację na temat Leopolda Lisa-Kuli.

    

   

 

 

Back to top