Uczniowie klas trzeciej i czwartej skorzystali z oferty Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie i uczestniczyli w zajęciach nt. „Dzień bez plecaka – Szkoła w starożytnym Rzymie”.
W trakcie zajęć dowiedzieli się, że ich rówieśnicy uczyli się w starożytnej szkole przede wszystkim czytania, pisania i liczenia, a nauka odbywała się pod gołym niebem. Rzymscy uczniowie pisali na tabliczkach woskowych, za pomocą ostrego rysika. Mogli oni zmazać wosk i ponownie użyć tabliczki. Na lekcji bibliotecznej dzieci dowiedziały się jak powstawał papirus, z czego wyrabiany był pergamin i sami sprawdzili, jak trudno było pisać stylusem na takiej woskowej tabliczce. Nauczyli się również, że najwcześniejsze książki pisane były na rolkach- ciągłych zwojach arkuszy papirusu połączonych ze sobą. Tekst był pisany w kolumnach. Książki mogły więc przyjąć formę zwojów, zwanych woluminami.
W trakcie zajęć bibliotecznych uczniowie wraz z nauczycielami z dużym zaangażowaniem tworzyli rekonstrukcję capsy, którą w czasach rzymskich używano do przenoszenia różnych pism i dokumentów.
Dzięki uprzejmości pracowników Biblioteki Pedagogicznej w Rzeszowie mieliśmy również możliwość zwiedzenia biblioteki i zapoznania się z jej księgozbiorem.
Mamy nadzieję, że gotowe prace będą uczniom długo przypominać o wizycie w Bibliotece Pedagogicznej w Rzeszowie.
Dziękujemy za zaproszenie i możliwość uczestniczenia w niezwykle interesujących zajęciach, bogato zilustrowanych licznymi rekwizytami.
 
dzień bez plecaka 1
 
dzień bez plecaka 2
 
dzień bez plecaka 3