Kobieta
Jesteś tu: Strona główna Kobieta - Porady Terapia poprzez komputerowe gry

tagi:dziecko gry komputery terapia upośledzenie

Terapia poprzez komputerowe gry

Dodano: 18 czerwca 2009, 11:15 Autor: Alina Bosak

Gry komputerowe nie są złe. Pomagają nauczyć się rozpoznawania kierunków, kolorów, kształtów
- Gra ma dawać satysfakcję i mieć taki poziom trudności, żeby dziecko pokonywało kolejne etapy - mówi Magdalena Foryś.

- Gra ma dawać satysfakcję i mieć taki poziom trudności, żeby dziecko pokonywało kolejne etapy - mówi Magdalena Foryś. (fot. Fot. Krystyna Baranowska)

Podziel się

Pawełek, 24 lata, z głębszym upośledzeniem. Siedział przeważnie w kącie sali i niewiele go interesowało. Aż spróbował gry samochodowej na komputerze. Ojciec nie mógł uwierzyć, że syn potrafi dojechać do końca. A Pawełek potrafił.

- Uczymy gry na komputerze dzieci z upośledzeniem umiarkowanym i głębszym. Uczą się rzeczy, które wcześniej wydawały się dla nich nie do pojęcia - mówi Magdalena Foryś, nauczyciel w rzeszowskim Zespole Szkół Specjalnych im. UNICEF, gdzie od roku prowadzona jest terapia komputerowa.

Dzięki grom komputerowym uczą się rozpoznawać kolory, kierunki. Na zajęciach trenują także obsługę np. programów tekstowych.

To bywa tylko przepisanie literka po literce wierszyka, dorysowanie pod nim rysunków i własny podpis - tłumaczy nauczycielka. - Ale w przypadku tych dzieci to ogromny sukces. Bo one długopisem podpisać się nie potrafią.

Gry najfajniejsze

Podopieczni pani Magdy najbardziej jednak lubią gry. Pawełek, Marcin to fani "samochodówek”, Kamila woli coś dla dziewczynek. Jej ostatni zachwyt - gra, w której maluje, czesze i ubiera lakę. Tomek świetnie sobie radzi w grach zręcznościowych.

- Ale widać, że jemu rodzice pozwalają grać w domu - zauważa pani Magda. - Nie zawsze tak jest. Te dzieci, właściwie dorośli, bo mają przecież po 20 lat (w szkole specjalnej wolno im przebywać do 25. roku życia) często do komputerów nie są dopuszczane z obawy, że to drogi sprzęt i coś zepsują. Tymczasem to dla ich świetna forma terapii i rozrywki. Oni też się nudzą.

Kiedy w szkole zaczęto prowadzić terapie komputerową, rodzice ze zdumieniem odkrywali nowe możliwości swoich dzieci. Zaczęli szukać tych samych gier, by syn czy córka mogli w domu też się uczyć.

Terapia w Zespole Szkół Specjalnych im. UNICEF jest możliwa dzięki nowoczesnej pracowni komunikacji alternatywnej, którą wyposażono za pieniądze z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Musi być sukces

- Gra nie może być zbyt skomplikowana - zastrzega pani Magdalena. - Powinna być na tyle prosta, żeby dziecko mogło dobrnąć do końca i cieszyć się sukcesem. Jeśli nie będzie mu się udawało, w końcu się zniechęci i niczego nie nauczy.
Nie wszyscy poradzą sobie z dowolną grą.

W grach samochodowych bywa, że dziecko dojedzie do ściany i mimo pomocy nauczyciela nie jest w stanie cofnąć samochodu, odpowiednio skręcić kierownicą. Są też dzieci, które nie chcą usiąść przed komputerem. Gry ich nie wciągają.

Niepotrzebne obawy

- Rodzicom, którzy obawiają się, że gry komputerowe szkodzą dzieciom, mogę tylko przypomnieć, że kiedy pojawiła się kolorowa telewizja, to wszyscy mówili, że oślepia - mówi pani Magda. - Ja komputer uważam za sprzymierzeńca w pracy z dziećmi upośledzonymi i jestem szczęśliwa, kiedy moim dziewczynom uda się znaleźć na You Tube piosenkę Feela.

Znajdź:

Zarejestruj się BEZPŁATNIE

Szukasz
Jesteś

Znajdź:

Praca:

alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Czy wybierzesz się do rzeszowskiego kasyna?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 524.
  • Samoloty Iskra nad Rzeszowem

  • Ćwiczenia ratowników

    Ćwiczenia ratowników

  • III Gala Ślubna w Krośnie

    III Gala Ślubna w Krośnie

www.nowiny24.pl

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z dystrybucją »

Kontakt z AR24 »

Zadzwoń 0 800 669 469

Napisz maila: online@nowiny24.pl

Napisz na Gadu-Gadu: 10472560

Napisz na Skype: nowiny24

Serwisy społecznościowe

nowiny24 są częścią grupy Media Regionalne

Media Regionalne sp. z o.o. w Warszawie zastrzegają, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.nowiny24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Mediów Regionalnych i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Media Regionalne sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2012.