Jesteś tu: Strona główna Zdrowie Raz w roku idź z dzieckiem do okulisty

tagi:zdrowie

Raz w roku idź z dzieckiem do okulisty

Dodano: 23 lutego 2009, 12:30 Autor: Rozmawiała Alina Bosak

Rozmowa z Moniką Jaworską-Samul, tyflopedagogiem z Zespołu Szkół Specjalnych im. UNICEF w Rzeszowie.

(fot. FOT. ARCHIWUM)

Podziel się

- Jak rozpoznać, że nasze dziecko zaczyna źle widzieć?

- U małych dzieci jest to bardzo trudne. Bardzo sprawnie działa u nich tzw. mechanizm akomodacji. Funkcjonuje jak zoom optyczny w aparacie i dzięki niemu dziecko jest w stanie ukrywać wadę bardzo długo. Dlatego raz na rok powinniśmy sprawdzać maluchom wzrok u okulisty. Lekarz bardzo łatwo wychwyci, że dziecko ukrywa wadę.

- Kiedy wybrać się z dzieckiem pierwszy raz do okulisty?

- Profilaktycznie powinno się pójść do okulisty z 3-6-miesięcznym niemowlęciem. Lepiej też nie bagatelizować zeza u niemowlęcia i na wszelki wypadek sprawdzić to u lekarza. Są bowiem pewnego typu nowotwory, które we wczesnej fazie powodują zezowanie. A wiadomo, że im wcześniej nowotwór zostaje wykryty, tym większa szansa na wyleczenie. Z okulistą warto być także w kontakcie, gdy dziecko szybko rośnie, bo wtedy też czasem pogarsza się wzrok.

- Co w zachowaniu dziecka może świadczyć o wadzie wzroku?

- Dziwne przekręcanie głowy podczas czytania, pisania. Trudności w rozróżnianiu przedmiotów w źle oświetlonym pomieszczeniu (to może świadczyć o tzw. ślepocie zmierzchowej). Wada wzroku może też powodować, że dziecko zaczyna się często skarżyć na ból głowy. Unika odrabiania lekcji, choć do tej pory świetnie się uczyło. Podczas czytania obraz zachodzi mu mgłą. Czyta trzymając kartkę przy samym nosie. To wszystko znaczy, że z oczami trzeba pójść do kontroli.

Dla dobra oczu

* Gdy czujesz, że coś złego dzieje się z oczami, szybko udaj się do okulisty. Nie czekaj. Im bardziej wysilasz wzrok, tym szybciej będzie się pogarszał.

* Ćwicz jogę dla oczu - najpierw spojrzenie w górę, potem w dół, w lewo, w prawo, w lewy górny róg, w prawy górny róg, w lewy dolny róg, w prawy dolny róg. Na koniec rysuj oczami koła - raz w jedną stronę, raz w drugą.

* Zachowuj odpowiednią odległość od ekranu telewizora. Fachowcy podpowiadają, że powinno się obliczać przekątną telewizora do wielkości pomieszczenia, w którym będzie stał.

- A co z dziećmi niepełnosprawnymi?

- W naszej szkole około 30 proc. dzieci nosi okulary. Wada wzroku często jest wpisana w charakterystykę danej niepełnosprawności, np. przy zespole Downa dzieci najczęściej mają problemy z oczami. Podobnie przy porażeniu mózgowym. Te dzieci często bywają u lekarzy, więc wada wzroku czy też choroba oczu jest szybko diagnozowana.

- Jak może im pomóc tyflopedagog?

- Najważniejsza jest dobra diagnoza okulistyczna. Następnie tyflopedagog przeprowadza testy funkcjonowania wzrokowego i dobiera ćwiczenia, które pomogą dziecku jak najlepiej wykorzystać te zdolności widzenia, które ono posiada. Od lat uważa się, że wzrok trzeba ćwiczyć. Dzięki temu można nawet zwiększyć zasięg widzenia.

- Czy tylko zasięg widzenia wymaga poprawy?

- Nie tylko. Jest wiele umiejętności wzrokowych, które dziecko powinno opanować do 6. roku życia, np. widzenie obuoczne i przestrzenne rozróżnianie kolorów, umiejętność segregowania przedmiotów ze względu na kształt, wielkość, funkcję, umiejętność odwzorowywania. Korzystania ze wzroku człowiek się uczy.

- Jak zadbać, by wzrok niemowlęcia dobrze się rozwijał?

- Kiedyś przeprowadzono doświadczenie - dwa zdrowe noworodki położono w różnych pomieszczeniach. Jeden pokój był biały, drugi kolorowy. Po 2 tygodniach stwierdzono, że u dziecka z kolorowego pokoju wzrok zaczął się normalnie rozwijać, a drugie dziecko nie poczyniło żadnych postępów. Widzenia się uczymy. Dlatego stymulujmy wzrok dziecka. Niemowlę na początku nie widzi na dalsze odległości, dlatego bodźce wzrokowe powinny się pojawiać blisko, w zasięgu widzenia. Mogą to być kolorowe karuzele, zabawki do łóżeczka, itp.

- A dobre rady dla starszych dzieci i dorosłych?

- Jak najmniej czasu przed komputerem. Godzina w przypadku dziecka. W przypadku dorosłego - trudniej to ograniczać, jeśli komputer jest narzędziem pracy. Ale dla dobra oczu warto co jakiś czas oderwać wzrok od komputera i robić oczami leniwe ósemki.

Znajdź:

Zarejestruj się BEZPŁATNIE

Szukasz
Jesteś

Znajdź:

Praca:

alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Czy wybierzesz się do rzeszowskiego kasyna?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 524.
  • Samoloty Iskra nad Rzeszowem

  • Ćwiczenia ratowników

    Ćwiczenia ratowników

  • III Gala Ślubna w Krośnie

    III Gala Ślubna w Krośnie

www.nowiny24.pl

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z dystrybucją »

Kontakt z AR24 »

Zadzwoń 0 800 669 469

Napisz maila: online@nowiny24.pl

Napisz na Gadu-Gadu: 10472560

Napisz na Skype: nowiny24

Serwisy społecznościowe

nowiny24 są częścią grupy Media Regionalne

Media Regionalne sp. z o.o. w Warszawie zastrzegają, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.nowiny24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Mediów Regionalnych i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Media Regionalne sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2012.