Kobieta
Jesteś tu: Strona główna Kobieta - Porady Mózg można rozwijać dźwiękami

Mózg można rozwijać dźwiękami

Dodano: 3 grudnia 2008, 0:25 Autor: Alina Bosak

Dzieci z zaburzeniami koncentracji po 2 godziny potrafią słuchać Mozarta i chorałów gregoriańskich.
- Elektronicznym uchem można nakarmić mózg - mówią Renata Kudła i Joanna Kozaczuk-Maruszak.

- Elektronicznym uchem można nakarmić mózg - mówią Renata Kudła i Joanna Kozaczuk-Maruszak. (fot. Fot. Krystyna Baranowska)

Podziel się

Nic tak nie pobudza naszego mózgu do działania jak dźwięki. To dzięki zmysłowi słuchu możemy być bardziej kreatywni, otwarci na świat, lepiej się wysławiać, koncentrować i zapamiętywać.

Robimy to tym lepiej, im uważniej potrafimy słuchać. Odkrył to pewien francuski profesor. Wymyślił też, jak umiejętność słuchania trenować.

Dziś po metodę kształcenia uwagi słuchowej prof. Alfreda Tomatisa chętnie sięgają terapeuci, którzy chcą pomóc dzieciom z dysleksją, problemami szkolnymi, ADHD, zaburzeniami mowy i głosu oraz autyzmem. Od roku stosują ją też przeszkoleni nauczyciele z Zespołu Szkół Specjalnych im. UNICEF w Rzeszowie - Renata Kudła i Joanna Kozaczuk-Maruszak.

- Ale ta metoda może też pomóc dorosłym - zauważają nauczycielki. - Bo skutecznie zwalcza stres i pomaga w nauce języków obcych. Chętnie sięgały po nią sławy, by podreperować często używany głos - Maria Callas, Gerard Depardieu.

Swoją metodę prof. Tomatis oparł m.in na spostrzeżeniu, że słyszenie nie jest jednoznaczne ze słuchaniem. Możemy mieć rewelacyjny słuch i nie potrafić uważnie słuchać. Słyszenie to proces bierny, a słuchanie - aktywny. Słuchania uczymy się przez całe życie.

Elektroniczne ucho

- Trening polega na słuchaniu muzyki i przeprowadza się go za pomocą urządzenia nazywanego elektronicznym uchem - tłumaczy pani Joanna. - Składa się ono ze wzmacniacza, odtwarzacza CD i rozgałęziacza, posiadającego 3 listwy, do których można podłączyć 12 słuchawek. Nie są to takie same słuchawki, przez jakie słuchamy muzyki w domu, chociaż wyglądają całkiem podobnie. Te skonstruowano tak, by dźwięk docierał do odbiorcy nie tylko poprzez uszy, ale również poprzez kości czaszki.

I tak elektronicznym uchem "pokarm energetyczny” dociera do mózgu.

- Prof. Tomatis uważał, że szczególnie energetyzująco działają na korę mózgową dźwięki o wysokich częstotliwościach - mówi pani Renata. - Szukając takich, które najlepiej wpływałyby na układ słuchowy, prof. Tomatis sięgnął po muzykę Mozarta i chorały gregoriańskie.

Przeciwwskazania do stosowania metody kształcenia uwagi słuchowej prof. A. Tomatisa: cysty, wodniaki, płytki w mózgu, padaczka, uszkodzenie błędnika, schorzenia uszu, ostra astma, intensywna farmakoterapia, choroby psychiczne, depresja.

Mozart i chorały

- Właśnie na tej muzyce prowadzimy terapię z naszymi dziećmi - mówi pani Joanna. - Słuchają jej przez 2 godz., ze słuchawek na przemian płynie pobudzający Mozart i wyciszające chorały gregoriańskie. Uczniowie w tym czasie układają klocki, malują, lepią z plasteliny.

- W naszym programie nie mogą w tym czasie czytać, grać na komputerze - dodaje pani Renata. - Ale są też kolejne stopnie treningu, które przewidują aktywny udział osoby poddawanej terapii, kiedy np. ma ona powtarzać głoski za nauczycielem.

- Terapię dobiera się indywidualnie do danej osoby - tłumaczy pani Joanna. - Powinna być poprzedzona wywiadem środowiskowym, badaniem słuchu oraz testem uwagi słuchowej. Terapeuta musi wiedzieć, jak słuchamy, by dobrać odpowiedni trening.

- Muzykę można bowiem dodatkowo filtrować, by dzięki nasyceniu wysokich dźwięków mocniej pobudzić korę mózgową - dodaje pani Renata.

W przypadku uczniów pani Joanny jeden program prowadzi się przez 8 dni po 2 godziny zegarowe dziennie. Potem są 2 miesiące przerwy i kolejny program. W sumie uczniowie przechodzą trzy programy, po których następują półroczna przerwa.

Efekty od zaraz

- Uczniowie lubią sesje słuchania muzyki - zapewniają nauczycielki. - Poprawia się ich koncentracja, chętniej mówią i udzielają się na lekcjach. W dalszej kolejności powinny stawać się coraz bardziej pewne siebie i otwarte na kontakt z innymi, mieć lepszą koordynację i precyzję ruchu, lepszą orientację przestrzenną.

Znajdź:

Zarejestruj się BEZPŁATNIE

Szukasz
Jesteś

Znajdź:

Praca:

alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Czy wybierzesz się do rzeszowskiego kasyna?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 524.
  • Samoloty Iskra nad Rzeszowem

  • Ćwiczenia ratowników

    Ćwiczenia ratowników

  • III Gala Ślubna w Krośnie

    III Gala Ślubna w Krośnie

www.nowiny24.pl

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z dystrybucją »

Kontakt z AR24 »

Zadzwoń 0 800 669 469

Napisz maila: online@nowiny24.pl

Napisz na Gadu-Gadu: 10472560

Napisz na Skype: nowiny24

Serwisy społecznościowe

nowiny24 są częścią grupy Media Regionalne

Media Regionalne sp. z o.o. w Warszawie zastrzegają, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.nowiny24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Mediów Regionalnych i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Media Regionalne sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2012.