Kobieta
Jesteś tu: Strona główna Kobieta - Porady Jak radzić sobie z agresją?

Jak radzić sobie z agresją?

Dodano: 27 paždziernika 2008, 12:12 Autor: Alina Bosak

Rozmowa z Elżbietą Chmiel, nauczycielem w Zespole Szkół Specjalnych im. UNICEF w Rzeszowie.
Elżbieta Chmiel

Elżbieta Chmiel (fot. Fot. Krystyna Baranowska)

Podziel się

- Dlaczego zachowujemy się agresywnie?

- Na pewno nie dlatego, że tacy się rodzimy. Agresja jest zachowaniem wyuczonym. Człowiek, który się rodzi nie ma w sobie agresji. Dopiero poprzez obserwację zachowań, które widzi w domu, w szkole, w mediach uczy się zachowań agresywnych.

- Mama 3-latka, który kopie i bije pięściami pewnie pani nie uwierzy. Zdarzyło mi się także słyszeć opinie, że dziecko jest agresywne, bo nie mieści się w normie intelektualnej.

- W każdym przypadku jest to zachowanie wyuczone. U kilkulatka też. Nie trzeba dużo czasu, by dziecko zauważyło, że ktoś rzuca, bije, uderza. Widząc efekty tych działań, wyciąga dla siebie wnioski. Szybko się uczy, że np. kiedy czymś rzuca, to dostaje od rodziców to, czego chce. Agresja daje mu korzyść.

Jak radzić sobie z własną agresją

* Wymyśl zdanie, które cię przekona, gdy będziesz zdenerwowany. W chwilach złości możesz sobie np. powtarzać: "Nie będę się denerwował, bo to szkodzi mojemu zdrowiu” albo "Stres mi szkodzi”.

* Głęboko oddychaj.

* Licz. Do przodu lub wspak.

* Wyobraź sobie coś przyjemnego.

- Co robić, kiedy dziecko już jest agresywne?

- Agresja jest wyuczona, a więc związane z nią zachowania można zmienić. Najtrudniej przecież byłoby nam walczyć z wrodzonymi bodźcami. Jak ktoś nam pakuje palec do oka, to nam się to oko zamyka, bo to nasza reakcja wrodzona. Charakter kształtuje się do około 3-go roku życia, ale wszystkie nawyki można zmienić. Wiemy o tym w naszej szkole, bo z sukcesem udaje nam się oduczać agresji naszych wychowanków. A z nimi jest przecież trudniej, bo to dzieci z upośledzeniem umysłowym.

- Wasz sposób to...?

- Trening Zastępowania Agresji (ART), który 20 lat temu opracował amerykański profesor Arnold P. Goldstein. Zmodyfikowanymi na potrzeby naszej szkoły metodami uczymy uczniów zachowań prospołecznych (słuchania, przedstawiania się, dziękowania itp.), kontrolowania złości oraz moralnego wnioskowania. W ten sposób eliminujemy złe zachowania, ale uczymy też, jak postępować. Metoda się sprawdza. Uczniowie z dwóch grup, które prowadzimy od 2002 r. z panią Agatą Jurkiewicz to prawdziwy sukces. W wielu sytuacjach wykorzystują umiejętności zdobyte na treningach. Oni potrafią kontrolować złość. Głęboko oddychają, liczą.

- Brzmi znajomo. Czy tę metodę stosuje się tylko w przypadku dzieci z upośledzeniem?

- Nie. Treningi ART prowadzi się także z osobami z normą intelektualną. Zwłaszcza trening kontroli złości wielu osobom, by się przydał. Podczas niego uczymy się rozpoznawania uczuć swoich i drugiej osoby oraz reagowania na negatywne uczucia.

- Tego jak rozładować złość?

- Także. Można głęboko oddychać, liczyć.

- A może bicie pięściami w poduszkę albo rzucenie czymś o podłogę?

- Uważam, że to złe metody. Naukowcy dowiedli, że mała agresja stanowi podstawę do groźnych zachowań agresywnych. Wilson i Petersilia do małej agresji zaliczają już spóźnianie się do szkoły, bieganie po korytarzach, malowanie graffiti na ścianach, rzucanie śmieci na podłogę. Tym bardziej będzie nią rzucanie przedmiotami. Proszę pomyśleć - jesteśmy różnie zdenerwowani. Raz bardziej, raz mniej. Gdy będziemy bardzo zdenerwowani nie popatrzymy, co wzięliśmy do ręki i gdzie rzucamy. A może to być popielniczka i głowa dziecka.

Znajdź:

Zarejestruj się BEZPŁATNIE

Szukasz
Jesteś

Znajdź:

Praca:

alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Czy wybierzesz się do rzeszowskiego kasyna?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 524.
  • Samoloty Iskra nad Rzeszowem

  • Ćwiczenia ratowników

    Ćwiczenia ratowników

  • III Gala Ślubna w Krośnie

    III Gala Ślubna w Krośnie

www.nowiny24.pl

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z dystrybucją »

Kontakt z AR24 »

Zadzwoń 0 800 669 469

Napisz maila: online@nowiny24.pl

Napisz na Gadu-Gadu: 10472560

Napisz na Skype: nowiny24

Serwisy społecznościowe

nowiny24 są częścią grupy Media Regionalne

Media Regionalne sp. z o.o. w Warszawie zastrzegają, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.nowiny24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Mediów Regionalnych i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Media Regionalne sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2012.