Kobieta
Jesteś tu: Strona główna Kobieta - Porady Jak poprawić pracę mózgu

Jak poprawić pracę mózgu

Dodano: 19 listopada 2008, 0:25 Autor: Alina Bosak

Terapię metodą biofeedback zachodnie firmy wykupują swoim zestresowanym pracownikom.
- Dzięki małym czujnikom terapeutka Barbara Wesół widzi, jakie fale wysyła mózg i które z nich trzeba wzmocnić, by poprawić koncentrację, pamięć itp.

- Dzięki małym czujnikom terapeutka Barbara Wesół widzi, jakie fale wysyła mózg i które z nich trzeba wzmocnić, by poprawić koncentrację, pamięć itp. (fot. Fot. Krystyna Baranowska)

Podziel się

Nasze szare komórki potrzebują treningu tak samo jak mięśnie. Stefania Grodzieńska nie raz opowiadała, że jej metodą na sprawny mózg jest rozwiązywanie krzyżówek. Można też uczyć się na pamięć wierszyków. Ale są sposoby o wiele nowocześniejsze i dobre nawet dla leniwych. Na przykład biofeedback.

Taki sposób na trenowanie mózgu wymyślono na potrzeby amerykańskich astronautów. Dziś z powodzeniem korzysta z niego psychologia, medycyna, biznes i sport (sięgnęli po niego podobno trenerzy Adama Małysza) - zdradzają Barbara Wesół i Jolanta Kłodkowska, nauczycielki z Zespołu Szkół Specjalnych im. UNICEF w Rzeszowie, które są terapeutkami biofeedback.

Co to jest biofeedback

- Biofeedback, inaczej biologiczne sprzężenie zwrotne wykorzystuje fakt, że nasz mózg pracując wysyła cztery rodzaje fal elektromagnetycznych - tłumaczy pani Jolanta. - Jedne z nich są odpowiedzialne za koncentrację, aktywność, myślenie, tempo pracy, a inne za stres lęk, napięcie. Terapia polega na tym, by "dobre” fale wzmacniać, a "złe” wyciszać. Przy czym jest to starannie dobierane do osoby, której terapeuta ma pomóc.

Z boku terapia wygląd jak leniwe popołudnie przed telewizorem. Siedząc w wygodnym fotelu człowiek gapi się w ekran. Ale to tylko pozory. Do głowy popodpinane są czujniki, dzięki którym terapeuta widzi na swoim komputerze, jakie fale wysyła nasz mózg. Zaś na ekranie osoby poddawanej treningowi pojawiają się gry, w które ma zagrać nie używając joysticka i rąk, ale wyłącznie mózgu.

Przykładowo, jeśli się odpowiednio skupi, dolina na ekranie wypełni się wodą, w której wesoło skaczą rybki. Odrobina dekoncentracji i już woda wysycha, rybki znikają, a komputer przestaje naliczać punkty.

- Trening obejmuje 10 rundek po 3 minuty, przerywanych 20-sekundowym relaksem - tłumaczy pani Barbara. - Ważne by odbywał się systematycznie, 1-2 razy w tygodniu, a wkrótce pojawią się widoczne efekty.

- Dziecko samo uczy się, jak jego własny mózg powinien odpowiednio pracować przy minimalnym zużyciu energii - tłumaczy pani Jolanta. - Uczy się wykorzystywać możliwości funkcji poznawczych i poprawia koncentrację, uwagę, pamięć. Staje się bardziej twórcze i lepiej zorganizowane.

Biofeedback pozwala świadomie modyfikować funkcje, które normalnie nie są kontrolowane świadomie, np. fale mózgowe, ale także opór elektryczny skóry (GSR), napięcie mięśni itp. Są więc różne rodzaje biofeedbacku:

EEG biofeedback - to ten opisany w artykule, który pozwala trenować mózg.

Biofeedback EMG - do treningu napięcia mięśniowego.

Biofeedback GSR (Galvanic Skin Response) lub BSR (Basal Skin Response) - mierzy elektryczne przewodzenie skóry, które zmienia się w zależności od ogólnego pobudzenia współczulnego układu nerwowego. Wykorzystywany jest w wykrywaczach kłamstw (cyt. za: www.wikipedia.pl).

Kto może trenować

- Metoda jest całkowicie bezpieczna - zapewniają terapeutki. - Można ją stosować zarówno u ludzi zdrowych, jak i chorych. Chętnie terapii poddają się aktorzy, by nauczyć mózg skutecznej walki z tremą, menedżerowie, by szybciej podejmować decyzje, studenci, by łatwiej zapamiętywać materiał do egzaminów. Jednocześnie biofeedback bardzo pomaga w terapii osób z zaburzeniami uwagi i koncentracji, nadpobudliwością psychoruchową (ADHD), depresją, uzależnieniami i zaburzeniami snu, także z padaczką.

W ZSS im. UNICEF terapii poddawanych jest 25 uczniów. Z powodzeniem.

- Wielu z nich na lekcjach potrafią się dłużej skupić, a rodzice zapewniają, że w domu chętniej zasiadają do nauki i lepiej sobie z nią radzą - mówi pani Barbara. - To już dużo, zwłaszcza, że ta terapia, jak każda, wymaga czasu, a w naszej szkole stosujemy ją dopiero od dwóch lat.

Poza szkołą terapię biofeedback oferują w Rzeszowie również prywatne gabinety psychoterapii. Jest ona jednak płatna.

Znajdź:

Zarejestruj się BEZPŁATNIE

Szukasz
Jesteś

Znajdź:

Praca:

alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Czy wybierzesz się do rzeszowskiego kasyna?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 524.
  • Samoloty Iskra nad Rzeszowem

  • Ćwiczenia ratowników

    Ćwiczenia ratowników

  • III Gala Ślubna w Krośnie

    III Gala Ślubna w Krośnie

www.nowiny24.pl

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z dystrybucją »

Kontakt z AR24 »

Zadzwoń 0 800 669 469

Napisz maila: online@nowiny24.pl

Napisz na Gadu-Gadu: 10472560

Napisz na Skype: nowiny24

Serwisy społecznościowe

nowiny24 są częścią grupy Media Regionalne

Media Regionalne sp. z o.o. w Warszawie zastrzegają, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.nowiny24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Mediów Regionalnych i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Media Regionalne sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2012.